Przygotowaliśmy dla naszych gości oraz grup pare wskazówek do organizacji sobie wycieczki lub zwiedzania..
Wycieczka na Giewont
Giewont jest szczytem w Tatrach Zachodnich, znajdującym się na wysokości 1894 metrów. Masyw składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1876 m), co daje razem długość 2,7 km. Między nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz ze żlebem Kirkora między Wielkim i Małym Giewontem, Kondracka, do której opadają południowe zbocza Wielkiego Giewontu i Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe zbocza Długiego Giewontu. Dodatkowo między Wielkim i Małym Giewontem można dostrzec kolejną – Szczerbę o wysokości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie sprawia, że jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów po polskiej stronie Tatr.
Kasprowy Wierch
Droga na szczyt Kasprowego
Na szczyt Kasprowego najłatwiej dostać się wyżej wymienioną kolejką i to rozwiązanie wybiera większość turystów. Niestety tak duży ruch turystyczny powoduje też zagrożenie dla środowiska naturalnego i TPN stara się temu przeciwdziałać. Czas pobytu na szczycie dla turystów wjeżdżających i wracających kolejką ograniczony jest do 1:40 h, zimą ogranicza się ilość narciarzy, którzy mogą wjechać na górę.
Kolejka na Kasprowy Wierch
Kolejka na Kasprowy Wierch (fot. własna)
Podróż kolejką na górę zajmuje nam około 20 min i dostarcza niezapomnianych widoków. Wokół rozciągają się widoki na szczyty górskie w Tatrach oraz ten najbardziej charakterystyczny – GIEWONT. Ostatni odcinek podróży to ostra jazda do góry pośród piętrzących się skał.
Alternatywny sposób dotarcia na Kasprowy to piesza wędrówka na szczyt. Najkrótsza trasa biegnie praktycznie pod samą kolejką przez Myślenickie Turnie zielonym szlakiem z Kuźnic – wejście na górę zajmie nam około 3h – trasa w dół to 2:30h.
Inna bardzo interesująca, choć znacznie dłuższą, jest trasa prowadząca przez schronisko w Murowańcu. Pierwszą część do Mała Królowa Kopa możemy pokonać szlakiem niebieskim (1:30h) lub żółtym Doliną Jaworzynki (1:40h). Potem niebieskim szlakiem do Murowańca (0:20h), dalej żółtym szlakiem (1:15h) do Suchej Przełęczy skąd już kilka minut na Kasprowy Wierch. Całość trasy w górę powinien nam zająć od 3:00 do 3:30h – warto też wliczyć czas na wypoczynek lub obiad w schronisku ewentualnie wycieczkę nad Czarny Staw Gąsienicowy (1h – tam i z powrotem). Ta sama trasa z powrotem do Kuźnic to około 2:30h.
Wycieczka na Gubałówkę i Butorowy Wierch
Być w Zakopanem i nie zwiedzić Gubałówki z Butorowym Wierchem to tak jak wyjechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Nic dziwnego, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr. Swoiste „must see”, jeśli ktoś w ogóle myśli o zdobywaniu najpiękniejszych, pośród gór. Jeszcze jedno jest pewne – w widokach z Gubałówki można się zakochać bez pamięci. Nieco bardziej nieśmiało do „siebie” zaprasza również Butorowy Wierch …
Szczyty w paśmie Gubałowskim
Gubałówka (1 126 m) jest szczytem w Paśmie Gubałowskim, wznoszącym się po północno-zachodniej stronie zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Za swoich sąsiadów Gubałówka ma po stronie wschodniej Ząb – najwyżej położoną miejscowość w Polsce – najwyższy punkt ma ponad 1 040 m, a od zachodu Butorowski Wierch (1 160 m), drugi co do wielkości szczyt w paśmie Gubałówki.
Butorowski Wierch, zwany częściej Butorowym, jest rzadziej odwiedzany ze względu na swoje położenie – tuż nad Kościeliskiem, wsi niedaleko Zakopanego. Oba szczyty są ze sobą połączone odcinkiem Papieskiego Szlaku, czyli takiego, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła.
Jak dotrzeć na Gubałówkę?
Istnieją dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki – dla bardziej aktywnych będzie to wejście o własnych siłach – droga z Krupówek jest bardzo dobrze oznakowana, a szczyt znajduje się na takiej wysokości, że bez problemu dotrze tam każdy, nie powinno zająć to więcej, niż godzinę. Turysta, który oszczędza zmęczone nogi, na szczyt może wjechać kolejką linową, która funkcjonuje tu od 1938 roku.
Dolina Kościeliska
Najbardziej znana dolina w Tatrach, pewnie nawet komuś kto nie był w górach kojarzy tą nazwę. Położona kilka kilometrów od Zakopanego jest najchętniej odwiedzą przez turystów doliną. DOLINA KOŚCIELISKA swój początek bierze we wsi Kiry i prowadzi do schroniska na Hali Ornak. Schronisko jest sporo, choć latem jest tam mnóstwo turystów, dlatego jeżeli chcemy nocować trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.
Warto pójść kawałek dalej i dojść do malowniczego Smreczyńskiego Stawu (0:30↑ , 0:20↓). W Kościeliskiej znajduje się kilka jaskiń udostępnionych do zwiedzania turystom (Mroźna, Smocza, Raptawicka, Mylna). Z doliny można wspiąć się na kilka punktów widokowych (np. Stoły) czy wyruszyć NA CZERWONE WIERCHY. Niezależnie od powodów z jakich chcemy odwiedzić tą dolinę na pewno warto.
Przy okazji Doliny Kościeliskiej warto wspomnieć o JASKINIACH NA TERENIE TATR. We wspomnianej dolinie jest najwięcej jaskiń jakie znajdziemy w tym paśmie górskim. Spora część dostępna jest do zwiedzania i jaskinie takie jak Mylna czy Mroźna stanowią atrakcje turystyczne. Większość jaskiń w Tatrach jest jednak niedostępna i niebezpieczna dla turystów, chodzić po nich mogą jedynie doświadczeni grotołazi.
Dolina Chochołowska
To z kolei największa dolina po naszej stronie Tatr, położona w Tatrach Zachodnich, o długość 10 km. Jest też jedyną doliną, która nie należy do TPN, jej właścicielem jest Wspólnota Ośmiu Wsi. Swoją nazwę DOLINA CHOCHOŁOWSKA wzięła od położonej kilkanaście kilometrów dalej wsi Chochołów, której chłopi wypasali tutaj owce. Swojego czasu była ona największym ośrodkiem wypasu w Tatrach a ta tradycja choć na mniejszą skalę kultywowana jest do dzisiaj.
Praktycznie na samym końcu doliny, na Polanie Chochołowskiej, zbudowane zostało w latach 30 XX wieku schronisko górskie. Początkowo służyło ono głównie narciarzom, ale przyczyniło się też do rozwoju turystyki. Dochodząc do schroniska mamy możliwość obejrzenia kilkunastu starych bacówek, które służyły kiedyś miejscowym juhasom. Warto też zboczyć ze szlaku i wspiąć się ścieżką do góry do drewnianej kapliczki, która zbudowana została na potrzeby kręconego tutaj odcinka do serialu Janosik.
Dolina Pięciu Stawów
Położona pod górną granią Tatr Wysokich, DOLINA PIĘCIU STAWÓW nie nadaje się do przejść. Jednak z uwagi na malownicze położenie przecinają ją szlaki turystyczne. Leży w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach, znajduje się tutaj pięć polodowcowych stawów, od których dolina bierze swoją nazwę. Jej panoramę możemy podziwiać zarówno od strony najtrudniejszego szlaku w Tatrach – Orlej Perci jak i od szlaku prowadzącego przez Szpiglasową Przełęcz (2 110 m n.p.m.).
Przy Przednim Stawie znajduje się najwyżej położone, na wysokości 1670 m n.p.m. schronisko górskie. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z uwagi na swoje położenie może służyć zarówno jako baza wypadowa na szlaki, jak i miejsce noclegowe po wędrówce. Można też po prostu spędzić tu trochę czasu w malowniczym miejscu podziwiając okolice doliny.
Dolina Strążyska
Doliną Strążyską prowadzi jeden z bardziej malowniczych szlaków na Giewont. Z Polany Strążyskiej rozciąga się wspaniała panorama na ten popularny tatrzański szczyt. Na końcu Doliny Strążyskiej znajduje się też wodospad Siklawica (nie mylić z Siklawą – największym wodospadem w Polsce). Warto wybrać się też na Sarnią Skałę 1 377 m n.p.m. (1:00↑ , 0:45↓), z które rozciągają się piękne widoki. Na Polanie znajdziemy też mały domek, w którym serwowana jest pyszna szarlotka z jagodami i bitą śmietaną oraz coś do zjedzenia i picia.
Dolina Gąsienicowa
Piękna dolina położona poniżej najtrudniejszego szlaku w polskich tatrach – Orlej Perci. Właściwie DOLINA GĄSIENICOWA to dwie doliny – zielona i czarna otaczające Czarny Staw Gąsienicowy. W złączeniu dolin, na końcu Doliny Suchej Wody znajduje się schronisko Murowaniec. Poza schroniskiem na Morskim Okiem jest chyba najczęściej odwiedzanym w polskich tatrach. Raz, że można stąd ruszyć na Zawrat (2 185 m n.p.m.) dwa w okolicy znajduje się wyciąg narciarski prowadzący na szczyt Kasprowego Wierchu. W sumie gdzie byśmy nie ruszyli z doliny w górę będzie ostre podejście i piękne widoki.
Morskie Oko
Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie.